|
![]() Plnění oznamovacích povinností vůči FÚ, OSSZ a ÚP
Podnikatelé mají povinnost podat přihlášku k registraci do třiceti dnů ode dne, kdy jim ve smyslu ustanovení § 10 živnostenského zákona vzniklo živnostenské oprávnění. Tedy u ohlašovacích živností ode dne ohlášení nebo, pokud je v ohlášení uveden pozdější den vzniku živnostenského oprávnění, od tohoto dne. U koncesovaných živností ode dne, kdy rozhodnutí o udělení koncese nabylo právní moci.
V případě právnických osob, které se zapisují do obchodního rejstříku a podle zvláštního zákona tak vznikají, a zahraničním osobám, které se zapisují do obchodního rejstříku, ode dne zápisu do tohoto rejstříku.
Počátek lhůty nelze tedy vztahovat na den vydání nebo doručení živnostenského listu.
K vlastní registraci u finančního úřadu je nutno doložit podle osoby podnikatele zejména tyto doklady: průkaz živnostenského oprávnění, výpis nebo usnesení z obchodního soudu - obchodního rejstříku, doklad (plnou moc) pro zastupování.
Dojde-li ke změně údajů, které daňový subjekt uvedl v rámci registračního řízení, je povinen je správci daně ohlásit do 15 dnů ode dne, kdy nastaly.
Povinnosti OSVČ při zahájení podnikání ve vztahu k okresní správě sociálního zabezpečení, podnikatelé a platby pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti :
Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti je povinna podat pouze ta osoba, která začne činnost fakticky vykonávat. Tuto povinnosti je OSVČ povinna splnit nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž zahájila výkon činnosti.
Kdo se považuje za OSVČ:
Malá organizace a organizace je povinna se přihlásit do rejstříku u OSSZ do 8 dnů ode dne, kdy vznikla.
Oznamovací povinnost podnikatele vůči Úřadu práce je dána ustanovením zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (ZZ). Jedná se o povinnost vyplývající z § 35 ZZ, kdy je povinným subjektem zaměstnavatel. Znamená to tedy, že nejde o povinnost dopadající na každého podnikatele při jeho vstupu do podnikání, ale jen na toho podnikatele (ať už je fyzickou či právnickou osobou), který hodlá někoho přijmout do pracovního nebo obdobného poměru - tj. vytvořit pracovní místo. Podnikatel (zaměstnavatel) je v tomto případě povinen do 10 kalendářních dnů oznámit příslušnému úřadu práce volná pracovní místa (tj. nově vytvořená nebo uvolněná) a jejich charakteristiku. Desetidenní lhůta přitom začíná běžet dnem následujícím po vytvoření, uvolnění nebo obsazení pracovního místa.
V Šumperku dne: 16. 5. 2005 Diskusní fórum čtenářů |